Kamu Hukuku (Tezsiz - Türkçe)

BU KAMU HUKUKU  (TEZSİZ-TÜRKÇE)

Ülkemizde hukuk eğitiminin kalitesi ve nasıl olması gerektiği konusu uzunca bir süredir tartışılmaktadır. Bu tartışmalar, dört yıllık hukuk lisans eğitiminin süresinin yeterliliği dâhil son yıllarda yeni boyutlar kazanmıştır. Bu çerçevede tezsiz yüksek lisans eğitimi Türk hukuk eğitimindeki bazı boşlukları doldurmak ve eksiklikleri tamamlamak bakımından çok önemli bir işlev görmektedir. Güncel hukuksal gelişmeler içeriği ile önerdiğimiz program öğrencilerin hukukçu kimliğine önemli katkılar sunma motivasyonu ile tanzim edilmiştir.
Diğer taraftan programa, müfredatında hukuk derslerine yer veren Siyasal Bilgiler, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden lisans diplomasına sahip olanlar da öğrenci olarak kabul edilecektir. Böylece özellikle bürokratik kademelerde görev yapan kamu görevlilerinin hukuk uygulaması konusunda daha nitelikli bir seviyeye ulaşması sağlanacaktır.
Türkiye’nin en büyük dördüncü barosu Antalya’dadır. Avukat, hâkim ve savcılarla birlikte Antalya’da yaklaşık 4000 hukukçu yaşamaktadır. Uygulamanın içinde bulunan hukukçuların Tezsiz Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programına yönlendirilmesi ile yargı hizmetlerindeki kalitenin artacağı kuşkusuzdur.
Tezsiz yüksek lisans programının, hukuk fakültesinden yeni mezun olan öğrencileri özellikle stajları sürerken lisansüstü eğitimine katılmalarını teşvik edici bir yönü olduğu düşünülmektedir.

GENEL KOŞULLAR

 • Program dili "Türkçe" dir.
 • Programa kabul için öğrenci kabul koşulları bölümünde yer alan ALES ve YDS puanı gerekmemektedir.
 • Dersler hafta içi saat 18:30 – 21:30 arasında, ABU Şehiriçi Yerleşkesi'nde (Markantalya AVM üzeri 7-8. Kat)  yapılmaktadır.
 • Müfredatında Hukuk derslerine yer veren bölümlerden öğrenci alımı yapılacaktır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 1. Ön Başvuru Belgesi
 2. Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesi aslı veya onaylı fotokopisi (Aslının ibraz edilmesi halinde fotokopisi kurumumuzca onaylanır.)
 3. Yabancı uyruklu adaylardan YÖK (Yükseköğretim Kurulu)’ten alınmış diploma denklik belgesi
 4. Transkript aslı veya onaylı fotokopisi (Aslının ibraz edilmesi halinde fotokopisi kurumumuzca onaylanır.)
 5. Yabancı uyruklu adaylardan diploma ve transkriptin noter onayı Türkçe çevirisi
 6. Dört (4) adet vesikalık fotoğraf
 7. Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 8. Yabancı uyruklu öğrenciler için pasaport sureti
 9. Erkek adaylar için “Askerlik Durum Belgesi”
 10. ALES veya YDS puanı gerekmemektedir.
 11. Yabancı uyruklu adaylar için Türkçe Yeterlik Belgesi

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ

Programın toplam ücreti KDV dahil 15.000 TL‘dir.
Her dönemin ders ücretleri odeme.antalya.edu.tr adresinden anlaşmalı bankalarla 6 taksit şeklinde veya havale yaparak ödenebilir.

İletişim Bilgileri:
ABU Kamu Hukuku Programı
Telefon : 0242 245 01 30
E-mail : sbe@antalya.edu.tr